Mandag 9. januar kl. 20.45 fortsatten serien ”Tradisjonshandverk” på NRK1.
Først ut denne gangen er tredreier Rolf Tore Riska. Tredreiing omfatter både vedlikehold og restaurering av gamle trearbeider. Eksklusive trapper og gjerder bruker ofte hånddreiede materialer. Tredreieren Rolf Tore Riska, som holder til på Riska i Sandnes, er en av de dyktigste tredreierne vi har i Norge i dag.
Serien "Tradisjonshandverk" startet våren 2010
Først ute var Jan Petter Myhre fra Oslo som lager håndsydde sko. Denne sendingen hadde mer enn 280.000 seere.
Bidragsytere
Prosjektet kom i stand etter initiativ fra gullsmedmester Erik Peersen fra Flekkefjord. Han kjente til filmprodusenten Einar Kleveland og fikk koblet ham til Norsk handverksutvikling (NHU). NHU har bidratt med sin fag- og bedriftsoversikt og har kontaktet aktuelle bedrifter for å avklare om de ønsket å være med i en tv-sending. Utdanningsdirektoratet har hatt innflytelse på utvalget av fag.
Finansiering av prosjektet
Forarbeidet til serien har pågått over flere år. Økonomisk bidrag fra bl.a. Utdanningsdirektoratet gjorde at Kleveland valgte å satse på prosjektet.
Forhåpentligvis vil serien bli solgt til andre land, slik at investeringen kan komme positivt ut.
Informasjon om små håndverksfag
Intensjonen med TV-sendingene er å få ut informasjon om en del små håndverk. Dette vil forhåpentligvis være et bidrag til å skape økt forståelse for hva fagene representerer og kanskje får noen yngre lyst til å orientere seg mot et slikt yrke. De fleste fagene tilhører kategorien små og verneverdige fag, men det er også laget et program om søm, design og fashion og et innslag er om bygging av hardingfele.
